Ewidencja i rozliczenie kosztów narzędzi w firmie przemysłowej

W zakładach przemysłowych zachodzi konieczność prowadzenia bieżącej, wielowątkowej gospodarki narzędziowej. Trzeba panować nad ich rozmieszczeniem, stanem i użytecznością realizując bieżące projekty. Nie jest to łatwe zadane, więc kolejna firma zleciła nam wdrożenie naszego programu do inwentaryzacji. Tym razem była to firma FAKRO, czołowy przedstawiciel branży stolarki okiennej.

Ewidencja – cel wdrożenia

fakro ewidencja mienia

FAKRO wymagało od nas przeprowadzenia wdrożenia w rozbudowanym zakładzie produkcji elementów metalowych, co przy prowadzonej skali działalności i wielu zamówieniach stanowiło coraz większe wyzwanie. W zakładzie tysiące elementów są wytwarzane w różnych centrach obróbczych CNC, tokarkach, frezarkach i wielu innych.  Jak każdy zakład przemysłowy tego profilu, FAKRO korzysta z szerokich zasobów narzędzi skrawających, pomiarowych i innych, wyspecjalizowanych maszyn.

Ze względu na nowe projekty i konieczne wyzwania związane z narzędziami i parkiem maszynowym, firma podjęła decyzję dalszego usprawnienia. Z tym wiązała się:

Zastosowane oprogramowanie i sprzęt komputerowy

Zdecydowano się na wdrożenie kompleksowego systemu identyfikacji narzędzi i pracowników, oraz specjalistycznego oprogramowania do ewidencji.  Wybrano Program Narzędziownia (będący częścią systemu Evimaster) z uwagi na jego funkcjonalność oraz liczącą ponad 1000 pozycji listę referencyjną wdrożeń u zadowolonych użytkowników.

Zdecydowano się wykorzystać kody kreskowe do identyfikacji drobnych narzędzi do obróbki metali. W części wykorzystano opakowania handlowe w których są sprzedawane, a w części wydruk na drukarce kodów kreskowych specjalnie dobranych ze względu na warunki panujące na hali fabrycznej foliowych etykiet samoprzylepnych. Etykiety te zostały wykorzystane do oznaczenia lokalizacji magazynowych, półek i pojemników z narzędziami.

Zastosowanie kodu kreskowego do znakowania narzędzi zawsze:

  • przyśpiesza identyfikację i operacje magazynowe,
  • eliminuje pomyłki,
  • odciąża operatora.

W każdej firmie dużym problemem jest dokumentowanie faktu wydania sprzętu, narzędzi, itp. pracownikowi.  Wpisy do książki wypożyczeń, książeczki pracownika, kartoteki magazynowej, wypisywanie kwitów jest żmudne i zajmuje dużo cennego czasu. Wprowadzono więc nowoczesne czytniki RFID odczytujące specjalne breloczki zbliżeniowe (odpowiednik karty zbliżeniowej), w które wyposażono pracowników. Odtąd cały proces obsługi magazynu narzędzi i wypożyczalni przebiegał szybko, dokładnie i sprawnie.

Rozwiązanie to zaoszczędziło czas przedsiębiorstwa oraz realnie ograniczyło koszty polegające na skróceniu „pustych” roboczogodzin. Dostępne w programie szczegółowe raportowanie umożliwiło rejestrację i analizę wszelkich kosztów w rozbiciu nie tylko na pracowników oraz rodzaje narzędzi i materiałów, ale również na miejsca powstawania kosztów, zlecenia i poszczególne centra obróbcze CNC.

Z czasem okazało się, że potrzeby są jeszcze większe, więc dodatkowo zmodyfikowaliśmy oprogramowanie tak, aby jeszcze lepiej dopasowywało się do rozwiązywań zadań produkcyjnych zakładów przemysłowych. To standardowe działanie naszej firmy. Nasze oprogramowanie do ewidencji mienia jest kompletne i spójne, ale zawsze bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby i zastaną sytuację u Klienta. Dzięki temu na życzenie dostosowujemy moduły programu lub sami sugerujemy zmiany.

Osiągnięte rezultaty

Wdrożenie programu Narzędziownia przyniosło uporządkowanie magazynu narzędzi  i gospodarki narzędziowej na produkcji. Osiągnięto skrócenie czasu obsługi pracowników, rozliczenia narzędzi wg maszyn i szczegółowe raporty odnośnie stanów i ruchów magazynowych.

Przeczytaj także:

Unowocześnij zarządzanie majątkiem z Evimaster

Pobierz wersję demo i zobacz sam jak to działa