Program do ewidencji opakowań zwrotnych, palet i kontenerów IBC

Brak ewidencji opakowań zwrotnych to niepozorne źródło strat w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ryzykujesz wstrzymaniem produkcji i niedotrzymaniem terminów. Tymczasem Twoja własność krąży po świecie lub leży gdzieś na magazynie, a Ty musisz wydawać pieniądze na nowe pojemniki.

Ewidencja opakowań zwrotnych za pomocą RFID – na czym firmy najwięcej tracą?

Dzięki rzetelnej ewidencji opakowań ograniczysz ich przetrzymywanie przez kontrahentów.

Zaoszczędzisz czas na szukaniu pojemników na terenie firmy i u kontrahentów.

Zmniejsz ryzyko strat np. zatrzymania produkcji lub niewywiązania się z terminu dostawy z powodu chwilowego braku opakowań.

W pełni wykorzystaj posiadane opakowania, kontenery, skrzynie, plastikowe pojemniki KLT, kontenery IBC, palety zwrotne itp. – spowoduje to ograniczenie ilości potrzebnych pojemników zwrotnych lub opakowań zastępczych.

Z łatwością prześledzisz historię obrotu każdego indywidualnego pojemnika.

Wykonasz wygodną i szybką inwentaryzację opakowań zwrotnych.

Ewidencja opakowań zwrotnych – jak się za to zabrać?

Na początek oznakuj każdy pojemnik unikalnym numerem nadrukowanym na etykiety z kodem kreskowym, kodem QR lub zakodowanym w znaczniku RFID.

Nasz system zarządzający pojemnikami zwrotnymi potrafi pracować równocześnie w oparciu o tradycyjny numer inwentarzowy, skanowany skanerem kod kreskowy lub odczytywane czytnikiem etykiety RFID.

Teraz wystarczy, że w czytniku mobilnym wybierzesz miejsce docelowe do którego opakowania są wysyłane i zeskanujesz wszystkie kody kreskowe lub chipy RFID pojemników. Dane trafią do centralnej bazy danych aplikacji, która rozliczy każdy pojemnik i kontrahenta.

Od tej chwili zarządzanie obiegiem opakowań stanie się prostsze. Będziesz wiedzieć:

którzy klienci lub kierowcy przetrzymują Twoje pojemniki,

ile pojemników jest teraz dostępnych w firmie do wykorzystania,

skąd wraca najwięcej uszkodzonych pojemników wywołujących straty,

które pojemniki są najczęściej wykorzystywane,

jak prognozować zapotrzebowanie na pojemniki w okresach szczytu na podstawie analizy danych za poprzedni okres.

Analizując te informacje z łatwością zidentyfikujesz kontrahentów i kierowców, którzy powodują największe straty pojemników. System wykorzystasz także jeśli prowadzisz wynajem kontenerów i opakowań zwrotnych.

A co najważniejsze, zrobisz to wszystko poświęcając nie więcej niż 10% obecnie potrzebnego na to czasu.

Opakowanie zwrotne – metalowy kosz oznakowany chipem RFID.
informacja-ikona-pwsk.png

Wykorzystanie pojemników zwrotnych oznaczonych znacznikami RFID obniża koszty dystrybucji opakowań i towarów w logistyce opakowań zwrotnych. Eliminuje brak kontroli palet, kratek, kontenerów IBC, beczek, piwnych kegów i innych opakowań zwrotnych oraz ułatwia ich odzyskiwanie od kontrahentów.

Jak wygląda logistyka opakowań zwrotnych bez systemu, a jak z systemem kontrolującym?

Obrót opakowaniami zwrotnymi pozbawiony kontroli

Zarządzanie obiegiem opakowań bez systemu

Zarządzanie obiegiem opakowań zwrotnych z wykorzystaniem oprogramowania do ich identyfikacji i kontroli

Zarządzanie obiegiem opakowań z systemem

Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi – system w przemyśle motoryzacyjnym Automotive

Z rozmów z naszymi klientami branży automotive wynika, że ginie im od 2% do nawet 5% opakowań rocznie. Straty są jeszcze większe, gdy firma wypożycza kontenery na zewnątrz lub też wypożyczanie kontenerów jest regularną usługą świadczoną klientom.

Pomimo posiadania kilku tysięcy pojemników zwrotnych w obiegu, często są zmuszani wysyłać towar w opakowaniach zastępczych, generując dodatkowe koszty. Braki koniecznych do zamknięcia zlecenia pojemników są bardzo uciążliwe.

Powszechny jest problem z ewidencją. Dopiero inwentaryzacja opakowań zwrotnych na koniec roku wykazuje faktyczne ubytki lub kwoty, które trzeba dokupić lub dopłacić za dzierżawę.

Program do ewidencji opakowań zwrotnych rozwiązuje wszystkie te problemy. Twoi pracownicy nie będą już musieli dzwonić do kontrahentów z zapytaniem: Czy nie ma przypadkiem u Was naszych 125 pojemników? Jednym kliknięciem uzyskają spis pojemników wraz z datą wydania i czasem przetrzymywania. To usprawnia obieg opakowań zwrotnych.

Monitoring obrotu butlami gazów technicznych

Jednym z rodzajów opakowań zwrotnych są butle na gazy techniczne. Klient zakupując gaz techniczny dostaje go w butli stalowej. Po jego wykorzystaniu, zwraca inną, często mocno zniszczoną butle. Czasem wymaga ona natychmiastowej regeneracji lub utylizacji, co generuje dodatkowe koszty.

Tradycyjne sposoby identyfikacji za pomocą tabliczek znamionowych naklejanych na butli gazowej nie dają się zautomatyzować, są uciążliwe i łatwo o pomyłki. Dużą pomocą jest ewidencja za pomocą kodów kreskowych. Kody mają jednak tę wadę, że są podatne na uszkodzenia, a nieuczciwy kontrahent może łatwo je zafałszować i podmienić butle.

Chipy RFID umożliwiają najszybszą, bezstykową identyfikację. Wystarczy jedynie oznaczyć nimi butlę gazową i wyposażyć magazynierów w mobilne czytniki – kolektory danych.

Operator wskazuje w czytniku mobilnym miejsce docelowe, gdzie pojemniki są wysyłane i skanuje wszystkie kody kreskowe lub etykiety RFID umieszczone w pojemnikach.

Centralna baza programu przechowuje całą historię obrotu i bieżące lokalizacje. Dostarcza ważnych raportów: o przetrzymywaniu, zakupach, likwidacjach uszkodzonych pojemników, a nawet przechowuje ich dokumentację fotograficzną.

Zarządzanie pojemnikami zwrotnymi w piekarni i przemyśle spożywczym

W produkcji wyrobów piekarniczych stosowane są plastikowe pojemniki do dostarczania ich do sklepów. Przykładowa piekarnia lub ciastkarnia posiada ich 5000. Załadowane towarem, umieszczone są w ilości 60 sztuk na palecie. Odbiera je kierowca, zawozi do klienta i następnego dnia powinien odebrać 100% palet i plastikowych skrzynek.

Jednak nie zawsze tak się dzieje. 

Zdarza się, że ciastkarnia wydaje dodatkowo każdego miesiąca nawet 10 000 zł na zastępcze opakowania kartonowe, aby zapewnić sobie zbyt towaru i ciągłość dostaw do sklepów.

Dlatego oznakowanie pojemników chipami RFID i wdrożenie programu do ewidencji pojemników zwraca się już w przeciągu 2-3 miesięcy.

Dodatkowe możliwości programu do zarządzania pojemnikami zwrotnymi

Oznaczenie i zakodowanie chipów zbliżeniowych RFID.
Szybka rejestracja wydań i zwrotów za pomocą zintegrowanego czytnika RFID, czytnika mobilnego lub bramki RFID.
Rozliczenie kontrahentów i kierowców.
Raporty opakowań na magazynie i u klientów.
Protokół likwidacji opakowań.
Możliwość wymiany danych z innymi systemami.

Szczelna ewidencja pojemników zwrotnych z oprogramowaniem, kodem kreskowym i RFID

Technologia radiowych chipów RFID pomaga rozwiązać wszystkie problemy, które niesie ze sobą zarządzanie opakowaniami zwrotnymi (Return Transport Items – RTI – traceability opakowań). Technologia RFID sprawdziła się u naszych klientów wielu branżach: w przemyśle, branży automotive, czy w logistyce.

Dzięki niej ograniczysz niepotrzebne straty finansowe i czas stracony na poszukiwania pojemników. Bez niej narażasz się na opóźnienia wysyłki swoich wyrobów i zmaganie się ze wciąż ginącymi opakowaniami. 

Skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy podpowiedzą Ci jak możesz skorzystać na wdrożeniu systemu do zarządzania pojemnikami zwrotnymi w swojej firmie.
Zacznij oszczędzać już teraz.

Pobierz poradnik, żeby poznać:

Unowocześnij zarządzanie majątkiem z Evimaster

Pobierz wersję demo i zobacz sam jak to działa